فروش اتصالات استیل

فروش اتصالات استیل


اتصالات استیل

اتصالات استیل

در صنعت فلز و لوله استیل اتصالات استیل به گونه های مختلفی دیده می شود که هر کدام برای کار خاصی به کار برده می شود. اتصالات نقش بسیار مهمی را در صنعت ایفا می کنند. در لوله کشی های موجود درهر کارخانه، اگر اتصالات استیل و یا هر فلز دیگری دیده نشود, امکان این که بخواهیم سیستم های لوله کشی را به همراه شیرالات به یک مسیر هدایت کنیم نخواهیم داشت.

اتصالات استیل در دنیای امروز کارآیی های فراوانی دارند. این کارآیی ها در لوله کشی های صنعتی به وفور به چشم می خورد. از مهم ترین موارد استفاده چنین اتصالاتی می توان به لوله کشی ها، شاخه گذاری ها و تغییر جهت ها اشاره نمود. جایگاه ویژه در نظر گرفته شده برای این فرایند به دلیل آن است که استیل، یک ماده ضد رسوب می باشد و امکان تحمل وزن بالا برای آن وجود دارد.

انواع مختلف اتصالات استیل موجود در صنعت

اتصالت استیل صورت گرفته در صنعت به شکل های مختلفی صورت می گیرد. این انواع شامل موارد زیر می باشد:
-اتصالات لب جوش
-اتصالات رزوه ای
-اتصالات ساکت ولد
حال در ادامه به معرفی هر یک از این اتصالات خواهیم پرداخت.

اتصالات لب جوش:

اولین نوع اتصالات استیل موجود در صنعت استیل لب جوش می باشد. در این نوع از اتصالات برای فعالیت جوشکاری پخ زده می شود. شکل آن ها متفاوت است. این تفاوت به دلیل ضخامت های متفاوت موجود در آن هاست. این نوع از اتصالات را می توان برای جلوگیری از نشت، اتصالات بین خط لوله ها و ... به کار برد. اتصالات صورت گرفته افزایش مقدار کشش سیم لوله کشی را به دنبال خواهد داشت. در این روش اتصالات گوناگونی شکل خواهد گرفت.

برخی از این اتصالا را می توان به شکل زیر معرفی کرد:

-اتصال زانو 45 درجه
-اتصال زانو 90 درجه
-اتصال درپوش
-اتصال زانو 180 درجه
-اتصال سه راهی مساوی
-تصال به شکل تبدیل هم مرکز
-اتصال ه شکل تبدیل غیر هم مرکز
-اتصال به روش سه راهی تبدیل
-اتصال به شیوه مغزی استیل
-اتصال سرشلنگی استیل
-اتصال بوشن استیل
-اتصال به روش چیقی استیل

اتصالات ساکت ولد:

از دیگر اتصالاتی که در صنعت امروز می توان به ان اشاره کرد اتصال استیل ساکت ولد می باشد. این اتصال از طریق جوشکاری اتفاق می افتد. برای این نوع اتصال دو نوع دسته بندی وجود دارد. این دو دسته شامل استن استیل و کربن استیل می باشد. کاربردی که می توان برای این اتصالات مشخص نمود، استفاده از آن ها در خطوطی که دارای انتقال فشار قوی هستند می باشد.

از دیگر موارد استفاده از این اتصالات سیستم های پایپینگ می باشد. مورد دوم از دسته مواردی است که اتصالات صورت گرفته برای آن باید با دقت و تحمل فشار بیشتر انجام شود تا نتیجه کسب شده مفید باشد. نمونه های کاربردی این اتصالات را می توان به شکل معرفی نمود:

-صنایع نفت
-صنایع گاز
-صنایع پتروشیمی
-صنایع پزشکی
-صنایع نیروگاهی
-سیستم های موجود در اتشفشانی
-و....

اتصالات موجود در اتصالات ساکت ولد به شکل های زیر قابل اجرا است:

-اتصالات از نوع زانویی
-اتصالات به شکل سه راهی
-اتصال کپ
-اتصال از طریق تبدیل
-اتصال بوشن کامل
-اتصال مدل نیم بوشن
-اتصال به روش بوشن تبدیل
-اتصال نوع مهره ماسور

مزایای اتصالات استیل نوع ساکت ولد

این نوع از اتصالات مزایای فراوانی را با خود به همراه دارند. یکی از مهم ترین مزیتی که می توان در این جا به آن اشاره نمود آن است که اتصالات انجام شده به روش ساکت ولد کم ترین آسیب را به لوله به هنگام جوشکاری وارد می کنند.

معایب اتصالات استیل نوع ساکت ولد

البته ناگفته نماند که در این نوع از اتصالات معایبی نیز به چشم می خورد. یکی از این معایب موجود آن است که باید فضای 1.6 میلی متری تقریبا بین اتصال و انتهای لوله قرار داده شود. در این نوع از اتصال گپ های انبساطی موجود افزایش خوردگی را به دنبال دارند. پس نتیجه حاصل آن است که امکان استفاده از این اتصال در فعالیت هایی که به شکل رادیو اکتیو هستند و به شکل خورنده می باشند روش وجود ندارد.

اتصالات رزوه ای

یکی از اتصالاتی که در صنعت استیل امروز مورد استفاده قرار می گیرد اتصالات استیل رزوه ای می باشد. این نوع از اتصالات از طریق پیچ اتصال به مرحله انجام می رسند. این نوع اتصال برای اتصال هایی به کار می برند که لوله های موجود از سایز کوچکی برخوردار باشند.برای این نوع از اتصالات از برخی از ماشین آلات صنعتی استفاده می شود. این ماشین ها بر روی پیچ های موجود رزوه ها را به وجود می آورند. ناگفته نماند که رزوه های ایجاد شده باید به گونه ای به وجود بیایند که با اتصالات رزوه ای موجود به شکل کامل تطابق داشته باشند.

از ابزارهای بسیار مهمی که می توان برای انجام این نوع اتصالات نام برد خمیر لوله کشی می باشد. این خمیر قبل از انجام اتصال مورد استفاده قرار می گیرد. رزوه های موجود به وسیله این خمیر پوشانده می شوند.خمیر مذکور مزیت های زیادی دارد. از مهم ترین مزیت هایی که می توان به ان اشاره کرد ایجاد سطح روان بین رزوه ها و لوله است. ایجاد آب بندی مناسب برای اتصالات انجام شده نیز می تواند مزیت دیگر این خمیر باشد.

اتصالات استیل در کارخانجات صنایع غذایی چه کاربرد های مفید و موثری دارند؟!

با کمی دقت در اتصالات موجود در صنایع غذایی می توان به خاص بودن آن ها پی برد. متریال به کار برده شده در آن ها نیز بسیار خاص است. این متریال استیل 304 و 316 می باشد. کاربرد های اتصالات استیل در صنایع غذایی با توجه به کارخانه تولید کننده در اکثر مواقع به شکل مشابه می باشند. البته ناگفته نماند که برای صنف های خاص به شکل ویژه مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای مختلف اتصالات استیل در صنایع غذایی را می توان به شکل زیر بیان کرد:

-اتصالات به شکل لوله به لوله
-اتصال لوله به شیرالات
-اتصال لوله به اتصالات
-اتصال لوله به خرطومی ها و مخازن
-اتصال شیرآلات ابزار دقیق به اتصالات یا خرطومی ها و یا مخازن
-اتصال حریان از لوله های استیل به حوضچه ها یا تانکرها
-اتصال جریان از شیرالات ابزار دقیق به ورودی ها و خروجی ها
-تغییر جهت لوله کشی
-تقسیم جهت لوله کشی

اتصالات استیل بخشی از سیستم لوله کشی صنعتی هستند که در موارد تغییر جهت ، شاخه گذاری و یا برای تغییرقطر خط لوله استفاده میشوند.

اتصالات با توجه به نوع اتصال در سیستم لوله کشی و یا کاربرد به سه نوع اصلی به شرح ذیل تقسیم میشوند:

اتصالات لب جوش (BW) که ابعاد و تلرنس آنها با توجه به استاندارد طراحی ساختار مطابق با  ASME B16.9و در برخی موارد با خوردگی کم بر اساس MSS SP43 میباشد.

اتصالات سوکت ولد (SW) که در کلاس های 3000-6000-9000 بر اساس استاندارد طراحی ASME B16.11 تولید میگردند.

 اتصالات رزوه ای (THD) که در کلاس های 2000-3000 و6000  بر اساس استانداردASME B16.11 طراحی و تعریف میشوند.

 انواع اصلی اتصالات در 11 مورد پر کاربرد به شرح ذیل میباشد :

اتصالات استیل زانویی 90درجه (LR)

اتصالات استیل زانویی 90درجه (SR)

اتصالات استیل زانویی 45 درجه

اتصالات استیل زانویی 180 درجه (LR)

اتصالات استیل زانویی 180 درجه (SR)

اتصالات استیل سه راهی هم اندازه (Equal Tee)

اتصالات استیل سه راهی کاهنده ( Reducing Tee )

اتصالات استیل تبدیل کاهنده هم مرکز(Concentric Reducer)

اتصالات استیل تبدیل کاهنده غیر هم مرکز (Eccentric Reducer)

درپوش استیل (Cap)

کاربرد اتصالات لب جوش استیل

یک سیستم لوله کشی صنعتی با اتصالات لب جوش دارای برخی مزایای ذاتی نظیر موارد زیر میباشد:

جوش دادن اتصالات به خط لوله به معنای جلوگیری همیشگی از نشت است.

پیوستگی ساختار فلزی بین اتصالات و خط لوله سبب افزایش میزان کشش مقاومتی سیستم لوله کشی میگردد.

سطح اتصال صاف در داخل خط لوله و اتصالات مربوطه باعث افت فشار کمتر ، کاهش درهم ریختگی جریان سیال و کاهش خورندگی ناشی از فعالیت خوردگی شیمیایی و همچنین سایشی میشود.

در حالتی که سیستم لوله کشی به صورت جوشی باشد حداقل فضای مورد نیاز کاربرد دارد

پخ زنی اتصالات لب جوش استیل (Beveling)

انتهای اتصالات لب جوش جهت جوشکاری پخ زده میشود، شکل این پخ متناسب با ضخامت متفاوت خواهد بود. استاندارد B16.2SASME  نحوه آماده سازی و پخ زنی اتصالات لب جوش را فراهم آورده است.

این استاندارد کلیه ملزومات برای شکل دهی خارجی ، داخلی ، ابعاد و تلرانس ابعادی مجاز برای پخ زنی را ارائه میکند. جوش دادن پخ و نیازهای استانداردی ترکیبی با برخی استانداردهای دیگر نظیر ASME B16.9 برای اتصالات و ASME B16.5 وB16.34 میباشد.

متریال و عملکرد اتصالات استیل

رایج ترین و پرکاربردترین متریال های مورد استفاده جهت ساخت اتصالات و یا ورق استیل شامل کربن استیل ، استنلس استیل ، آلومینیوم ، مس ، لاستیک و انواع پلیمرها میباشند. بعلاوه اتصالات نیز همانند لوله ها ممکن است از داخل یا خارج و یا هر دو سطح با توجه به کاربرد و سرویس عملیاتی مورد نظر پوشش دهی گردند.متریال اتصالات به طور معمول بر اساس متریال لوله استیل انتخاب میگردد و در بساری موارد معادل و منطبق با متریال لوله میباشد.