لوله اسپیرال

لوله اسپیرال


لوله اسپیرال برای نخستین بار در  سال ۱۹۶۰ میلادی با کیفیتی مورد ‌قبول تولید و در صنایع گوناگون بکار گیری شد. قبل از ۱۹۶۰ با این وجود که لوله اسپیرال در بازار موجود بود اما به خاطر داشتن کیفیت پایین تر از لوله درزدار از  عمومی زیادی برخوردار نشد و در صنایع بیشتر از لوله‌های درزدار به‌جای لوله‌های اسپیرال بهره بری می شوند. هر جورکه امروزه ساخت لوله‌های اسپیرال همچنان سهم کمی از بخش ساخت را به خود مختص کرده ولی روز به روز ساخت آن در حال گسترش است.

تعریف صحیح لوله اسپیرال چیست؟!

درباره لوله اسپیرال بیشتر بدانید!

لوله اسپیرال از گونه لوله صنعتی می باشد که از متریال اولیه پلی اتیلن ، فولادی ، الیاف کربنی مقاوم و مستربچ های مناسب ساخته شده. این گونه لوله ها بسیار ضخیم هستند و معمولاً در ابعاد حدود ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی متر در کارخانه ساخته می شوند. متریال اولیه پلی اتیلن که برای تولید انواع لوله اسپیرال به کار گرفته می شود درست همان متریالی است که برای تهیه انواع لوله پلی اتیلن تک جداره هم مصرف شده و دارای خصوصیات خیلی منحصر به فردی است که آن ها را برای کارگذاری در شرایط عملیاتی سخت مناسب ساخته است.  و گفتنی است در کنار آن می توان از لوله مانیسمان و ورق استیل نیز بهره برداری مناسبی داشت.
لوله اسپیرال در سایزهای ۸ تا ۱۲۰ اینچ به شکل اسپیرال رول شده و ساخته می شوند. این لوله ها اغلب برای مصرف آبرسانی و گازرسانی با استانداردهای مخصوص همان سیال ساخته می شوند. لوله های اسپیرال در شاخه های ۶ تا ۱۲ متری و در قطرهای مشخص شده برای هر سایز جهت مصارف گفته شده بهره گیری می شود. این لوله ها هنگام فرایند ساخت در گوشه ای از اوقات دچار نشتی و یا خرابی می شوند که به آنها لوله های غیر تست اطلاق میشود که در نقش ساپورت و یا به عنوان پایه های سازه های گوناگوم مورد بهره گیری قرار خواهند گرفت. در این گونه لوله ها جوش با اهمیت ترین گزینه ساخت می باشد اینکه جوش لوله ها به چه شکل زده شود با اهمیت است چرا که مستحکمی لوله در برابر با سیال ورودی و فشاری که به جدار وارد می آید خود به گونه ای مهم و اساسی می باشد. از این نظر در لوله های گوناگون که از گونه اسپیرال هستند جوش جداره لوله با اهمیت ترین قسمت تولید لوله های اسپیرال است.